اخبار مرتبط

طرح رجیستری موبایل چیست ؟

طرح رجیستری موبایل

طرح رجیستری موبایل چیست ؟

با اجرای طرح رجیستری موبایل در ایران به طبع قاچاق گوشی موبایل به طور جدی کم و حتی با اجرای ۱۰۰ درصدی روی همه برند ها قطع می‌شود . اما اجرای این طرح در سطح کشور بسیار دشوار بوده و لازم به گذر از چندین مرحله بوده . این طرح در مرحله اول برای حمایت از مشتری بوده و کمک می‌کند که شما مشتریان عزیز با خیال راحت خرید خودرا نهایی کنید و مطمئن باشید که گوشی خریداری شده بصورت قانونی وارد کشور شده و دارای گارانتی معتبر است .

اجرای مرحله اول این طرح

با اجرا شدن مرحله اول این طرح از تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۹۶ تمامی گوشی های برند اپل که بصورت قاچاق وارد کشور شده اند ، به عنوان مهمان تلقی شده و در صورت درج سیمکارت درون گوشی تا ۳۰ روز حق استفاده از سیستم مخابراتی ایران را دارند .

لذا از این تاریخ به بعد تمامی گوشی های برند اپل باید از مجاری قانونی وارد کشور شوند و با گارانتی معتبر به دست مصرف کننده نهایی برسند . البته که اجرای این طرح باعث افزایش قیمت جزئی در مدل های مختلف این برند شده است ولی این افزایش قیمت در نهایت به نفع مشتری بوده و خاطری آسوده تر را برای مشتری به ارمغان می آورد .

 

اجرای مرحله دوم طرح رجیستری

در مرحله دوم این طرح از تاریخ ۹ دیماه ۱۳۹۶ ، برند های گوگل ، موتورولا و بلک‌بری نیز وارد طرح شدند . تمامی موارد اجرایی برای گوشی های این برندها همانند برند اپل بوده و هیچ تفاوتی ندارد .

 

 

چگونه از اصالت گوشی خود مبنی بر اینکه قانونی وارد شده است یا خیر مطمئن شویم ؟

 

نحوه استعلام قانونی بودن گوشی ؟

تنها راه برای استعلام دقیق صحت رجیستری گوشی موبایل ، سامانه ای است که خود وزارت مخابرات و ارتباطات اعلام نموده است . شما میتوانید با چند روش این موضوع را استعلام بفرمایید :

  • ارسال IMEI دستگاه به سامانه پیامکی ۷۷۷۷ .
  • استعلام از طریق اپلیکیشن همتا (دانلود) .
  • تماس با مرکز تماس سامانه همتا به شماره ۰۹۶۳۶۶-۰۲۱ .

 

شاید برای شماهم سوال باشد که آیا گوشی خریداری شده من شامل طرح رجیستری می باشد یا نه ؟

این سوال ، بیشترین سوالی است که در واحد پشتیبانی از همکاران ما سوال می‌شود .

لذا لازم دانستیم که پاسخی برای آن در نظر بگیریم :

بسیاری از مشتریان IMEI دستگاه خریداری شده خودرا به سامانه ۷۷۷۷ ارسال میکنند و با پاسخ زیر روبرو می‌شوند :

” دستگاه شما مشمول این مرحله از طرح ثبت تلفن همراه نمی‌باشد. “

اگر پیغام بالا را با ارسال سریال IMEI دستگاه خود دریافت کردید ، به این معناست که فعلا گوشی شما شامل طرح رجیستری نمی‌شود و هیچ مشکلی از بابت آنتن دهی نخواهد داشت .

برای برند های موبایل اعم از سامسونگ ، هوآوی ، اچ تی سی ، سونی ، ال‌جی و … درحال حاضر ( ۵ دیماه ۱۳۹۶ ) هنوز طرح رجیستری اجرایی نشده و هیچ مشکلی از بابت آنتن دهی نخواهند داشت ؛

 

« به محض اینکه برند جدیدی توسط مراجع قانونی برای اجرایی شدن در طرح رجیستری اعلام شود ، این صفحه بروزرسانی می‌شود »

 

چک کردن طرح رجیستری گوشی موبایل

در زیر ما به برخی از سوالات پر تکرار پاسخ داده ایم ؛

 

 

سوال ۱ : گوشی من شامل طرح رجیستری می شود ؟

جواب : در ابتدای همین صفحه ما به مراحل مختلف طرح رجیستری اشاره کردیم ؛ اگر گوشی خریداری شده شما هیچ یک از برندهایی نیست که در این مراحل قید شده ، می‌توانید با خیال راحت خرید خود را نهایی کنید.

 

سوال ۲ : اگر گوشی بدون گارانتی بخرم که در مرحله اجرایی طرح ریجستری است چه مشکلی پیش می آید ؟

جواب : گوشی شما به مدت ۳۰ روز در داخل کشور قابل استفاده است و بعد از این زمان از شبکه مخابراتی کشور خارج شده و آنتن دهی خودرا از دست می‌دهد .

 

سوال ۳ : گوشی های بدون گارانتی موبایل دل در طرح رجیستری چگونه است ؟

جواب : اگر گوشی خریداری شده توسط شما شامل مراحل اجرایی طرح رجیستری نباشد ، فروشگاه موبایل دل به شما ضمانت رجیستری می‌دهد .